Chmatákov online


O hře

Chmatákov online vznikl jako první česká nezávislá MMORPG na skutečném (tedy nikoli webovém) server–klient systému. K hraní je proto potřeba stáhnout klienta, který se poté připojí na hlavní server hry, stejně jako u ostatních MMORPG.

Hra je vytvářena pouze 2 lidmi, proto prosím pochopte, že nestíháme opravovat případné nedostatky a zároveň rozšiřovat celou hru tak rychle.

Základní informace

Chmatákov online

Oficiální název
Chmatákov online, Chmatákov
Počátek vývoje
11. srpna 2004
Partneři
FreeHry.cz (mediální partner)

Technické informace

Herní klient Chmatákova je naprogramován v MMF SDK/C++, server v čistém C++.

Historie Chmatákova

Historie Chmatákova začíná už v roce 2004. Chmatákov ovšem nebyl MMORPG jako nyní, byl to „pouze“ grafický chat. S myšlenkou chatu vznikla i myšlenka neobvyklých postav – smajlíků, kteří dokonce vyjadřovali náladu. Avšak přidávaly se stále nové a nové věci, nejdříve to byly peníze, později i první dovednosti. To konečně přeměnilo Chmatákov na MMORPG. Přestože se z chatu stala hra, smajlíci zůstali – nebyl důvod vytvářet další tuctové MMORPG se středověkými charaktery.

Jedna z nejstarších verzí
Jedna z prvních testovacích verzí Chmatákovského chatu

Začátkem roku 2005 přichází velká změna, a tou je přeměna veškeré grafiky do 2D pohledu shora. Ovšem už na přelomu roků 2005 a 2006 se Chmatákov vrací zpět na izometrický pohled, který hře zůstal dodnes.

Starší s 2D pohledem shora
Chmatákov s 2D pohledem shora

Některé ze starých postav
Jednoduché a velmi staré postavy

Na Vánoce 2006 vyšla zcela nová verze s vylepšeným herním jádrem umožňujícím efekty počasí a střídání dne a noci, upravenou grafikou a spoustou nových možností a předmětů.

Noc v Chmatákově
Chmatákovská noc při testování

Jelikož ale systém Chmatákova stále nese pozůstatky z dob chatu, začaly v prvním pololetí roku 2007 práce na nové verzi s vylepšeným jádrem, zcela novými možnostmi a předměty a logičtěji přepracovanou mapou. Během vývoje této verze je hráčům přístupný její test.

V roce 2008 je už v nové verzi více než 20000 účtů, z toho jich je aktivních (tedy těch, které mají odehrané alespoň dvě hodiny) téměř 5000. Ve hře působí i tři správci, kteří se starají o správný chod hry a řešení problémů.

Na začátku podzimu roku 2008 přichází revoluční rozhodnutí – začátek vývoje zcela nové verze Chmatákova, tedy s pořadovým číslem 2. Hra po několika letech přechází k plně vektorové grafice, izometrický pohled zůstává zachován. Chmatákov 2 slibuje propracovanější a detailnější mapu, více herních možností a v neposlední řadě nový, přepracovaný systém dovedností a povolání. Právě konkrétní povolání budou ze hry odstraněny a na rozdíl od předchozích verzí si hráč výběrem limitů povolání uzpůsobí zaměření postavy podle svého.

V současné době je Chmatákov 2 stále ve vývoji a kromě občasných testů můžou hráči využívat běžící verzi označenou číslem 1.5.

Chmatákov v číslech

Počet stažení klientů
15000 měsíčně
Počet unikátních hráčů
6000 (podle IP adres)
Počet účtů v nové verzi
více než 20000, z toho 5000 aktivních
Počet unikátních návštěv webu
12000 měsíčně
Počet uživatelů webu
přes 25000 registrovaných, z toho přibližně 5000 aktivních

CH 1.5 nový server

 • Klient není k dispozici.

Chmatákov 1.5

Stav
online
Hráčů
2
Doba
dopoledne
Předmětů
tak akorat

Anketa

 • Tvůj oblíbený GM?
 • Fredy_Guvno 16
  35 %
 • Cyrda 17
  37 %
 • Pers 7
  15 %
 • Stigma 6
  13 %
 • Hlasů: 46

Odkazy

Spřátelené weby

FreeHry.cz - mediální partner


(Registrace)


↑ nahoru | © 2004–2009 Chmatákov Team. Všechna práva vyhrazena.